The Alternator Plus rack is the rear rack solution for all Salsa bikes with 135/142/148mm spacing and Alternator dropout-equipped frames. Pack your panniers full, get off the beaten track and start exploring!
| Product Name: | Salsa Alternator Plus Rack - 135/142/148mm |
| Manufacturer: | Salsa Parts |
| Item Code: | SAL196896 |
| activity: | Cycling |
| material: | Aluminium |
| usage bikesport: | Trekking, Allroad / Gravel |
| wheel size: | 26" (559mm), 27,5" / 650B (584mm), 28" (622mm) |
| Luggage carrier mount: | Frame - rear |
| carrier features: | without spring clamp, 4-point mount |
| max. load: | 27kg |
| Model year: | 2025 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Black |
| weight: | 765g |
| manufacturer item code: | RK8051 |
| GTINs: | 657993035122 |
| Manufacturer page: | http://www.salsacycles.com/ |