A full-suspension e-bike for trails with plenty of power! It's the perfect electric mountain bike for alpine adventures. Equipped with the powerful Bosch Performance CX drive, you can master the trail climb at full throttle.
The
| Product Name: | Ghost E-ASX UNIVERSAL EQ - 29"/27.5" Electric Mountain Bike - 2026 - blazing black / misty gray glossy |
| Manufacturer: | Ghost Bikes |
| Item Code: | GOS744716 |
| activity: | Cycling |
| gender: | men |
| material: | Aluminium |
| usage bikesport: | E-Bike, MTB, All-Mountain |
| hubs: | Shimano HB-TC500-15-B 15x110mm, 32H, CL | Shimano, FH-TC500-HM-B 12x148mm, 32H, CL, HG |
| spokes: | DT Swiss FACTORY 2.0 |
| rims: | WTB, ST i30 TCS 2.0 29" 32H | WTB ST i30 TCS 2.0 27.5" 32H |
| chain: | SRAM Eagle 70 T-Type |
| cassette: | SRAM XS-1270 Eagle T-Type | HG |
| shifter: | SRAM Triggershift Eagle 70 T-Type | Single Click Trigger |
| rear derailleur: | SRAM Eagle 70 T-Type |
| chainring ratio: | 38 |
| crankset: | Miranda Crius ISIS | SRAM CR T-Type Bosch DU38 | Aeroguard |
| brakes: | Tektro HD-M535, 4 pistons | 203 mm |
| seat post model: | Limotec Alpha 1 Dropper | Dia. 34.9 mm | Travel 200mm |
| saddle: | Selle Royal Vivo |
| handle bar: | XLC Riser-Bar, MTB CAT4 | Rise: 20 mm, backsweep 9° |
| stem: | Ghost MTB CAT4 | L: 60 mm, A-Head |
| fork: | RockShox, Psylo Silver RC |
| headset: | Acros | Blocklock 120° | Tapered | ZS56/ZS56 |
| frame: | E-ASX UNIVERSAL |
| Shifting System (Manufacturer): | SRAM |
| gear ratio: | 10-52 |
| Battery capacity: | 800Wh |
| Shifting Type: | Chain - Mechanical |
| E-Bike battery: | Bosch PowerTube 800 |
| Drive Unit Manufacturer: | Bosch |
| Motor : | Mid-Mounted Motor, Full Assist |
| bike extras: | with Lighting System, with Fender, with Carrier |
| brake type: | Disc Brake |
| wheel size: | 27,5" / 650B (584mm), 29" (622mm) |
| bike special accessories: | XLC KS-C10 kickstand |
| grips: | XLC MTB Grip Set VLG-1751D2 |
| shock: | RockShox Deluxe Select R 210x55mm | DebonAir+ |
| seatpost: | Dropper post |
| Rear Triangle: | Suspended |
| travel fork: | 150mm |
| ASTM: | Category 4 |
| pedals: | XLC Flat Pedal PD-M29 |
| tires: | Continental Xynotal Trail Endurance | 60-622, 29"/27.5" |
| travel frame: | 140mm |
| max. system weight: | 150kg |
| brake actuation: | Hydraulic |
| Model year: | 2026 |
| Color: | Black |
| fork construction: | Classic Suspension Fork |
| cable routing: | internal |
| Weight Source: | Manufacturer |
| Display / Control Unit: | Bosch Kiox 300 + LED Remote |
| Drive Unit Model: | Bosch Performance Line CX |
| Torque: | 85Nm |
| Product Series: | Ghost - E-ASX |
| Number of Gears: | 1 x 12 |
| Frame Shape: | Diamond |
| GTINs: | 4052968340793, 4052968340809, 4052968340816, 4052968340823 |
| Manufacturer page: | http://www.ghost-bikes.com/ |