The name says it all. The TrailControl bike backpack, with a 25-liter capacity, features the eponymous Aeroflex Control back system! When the carrying system’s mesh is tightened, your back is perfectly ventilated while pedaling uphill. When hitting the trail, simply pull two straps to create a well-padded contact back panel, keeping the center of gravity comfortably close to your body. The back length is infinitely adjustable.
Storage space is provided by a large main compartment with a hydration bladder attachment, mesh pockets on the sides, and a zipper bag on the right hip belt wing. When wearing a helmet, the helmet holder on the front—designed for visor helmets—can also be used to carry pads or a jacket.
Organization options include a floor-to-top, practically divided front compartment for tools, an organizer pocket for charging cables and other items in the main compartment, and a key ring. Side compression straps, a chest and hip belt, a hydration tube holder, a flashing light mount, and reflective elements round out the bike backpack. The separate bottom compartment makes the Trail Control 25-liter bike backpack ideal for multi-day tours or extended hikes. A rain cover is included.
The material of the TrailControl bike backpack is treated with Eco Finish to make it water- and dirt-repellent. VAUDE does not use fluorocarbons, so-called PFAS or PFC chemicals, which are suspected of being harmful to health.
| Product Name: | Vaude TrailControl 25+ Bike Backpack - black |
| Manufacturer: | Vaude |
| Item Code: | VAU745065 |
| gender: | unisex |
| activity: | Cycling |
| dimensions (l/w/h): | 310/290/540mm |
| Volume: | 25l |
| technology: | Eco Finish |
| Access main compartment: | Top |
| Closure main compartment: | Zipper |
| back length: | 43-59cm |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Spring/Summer |
| Color: | Black |
| weight: | 1332g |
| Sustainability: | Green Shape, Green Button |
| Bag - Style: | Backpack |
| Bag - Purpose & Features : | Helmet holder, Rain cover included, Hydration system compatible |
| GTINs: | 4067729122334 |