“Now tell me, what’s the deal with the backpack?” Paraphrasing Goethe’s Faust, this is usually the crucial question when buying a backpack: body-contact or mesh back? Stability or ventilation? The Wizard 18+4-liter hiking backpack for day trips makes the answer simple: Both! Thanks to the innovative Aeroflex Control System, the distance between the pack and your back can be adjusted continuously—without having to take the backpack off. During a sweaty ascent, your back stays optimally ventilated.
On descents, on vía ferratas, or in exposed sections, however, the load sits close and securely against the body. This versatility makes the hiking backpack a faithful companion—from classic day hikes to ambitious mountain and bike tours. For an optimal fit, the back length can be adjusted to your own body size.
Storage space can also be flexibly adjusted thanks to the zipper-operated volume expansion. Two side mesh pockets, compression straps, a trekking pole holder, a hydration bladder compartment, and an included rain cover round out the features of this hiking backpack. The durable outer material is treated with Eco Finish to make it water- and dirt-repellent.
VAUDE does not use fluorocarbons, so-called PFAS or PFC chemicals, which are suspected of being harmful to health. The VAUDE Green Shape label stands for an environmentally friendly, functional product made from sustainable materials.
| Product Name: | Vaude Wizard 18+4 Backpack - black |
| Manufacturer: | Vaude |
| Item Code: | VAU745110 |
| gender: | unisex |
| activity: | Outdoor, Hiking |
| dimensions (l/w/h): | 310/250/510mm |
| Volume: | 22l |
| textile fabric: | Synthetics, Recycled Fabrics |
| Access main compartment: | Top |
| Closure main compartment: | Zipper |
| back length: | 43-59cm |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Spring/Summer |
| Color: | Black |
| weight: | 1120g |
| Sustainability: | Green Shape, Green Button |
| Bag - Style: | Backpack |
| Bag - Purpose & Features : | Rain cover included, Hydration system compatible |
| Product Series: | Vaude - Wizard |
| GTINs: | 4067729121290 |