Usually, you have to make compromises with backpacks: You either opt for good ventilation or for maximum stability. The Wizard 24+4-liter hiking backpack solves this problem with the innovative Aeroflex Control System. The distance between the pack and your back can be easily and continuously adjusted during your hike. This keeps your back well-ventilated during ascents, while the load sits close and securely against your back during descents or on challenging sections.
This flexibility expands the backpack’s range of use from everyday adventures to bike tours and vía ferrata hikes. The back length can also be individually adjusted to your own body size. The storage space is just as versatile: the integrated zipper volume expansion and the organizer in the front pocket offer maximum flexibility and organization.
Two side mesh pockets, compression straps, a trekking pole holder, and hydration system compatibility round out the features of the Wizard hiking backpack. The durable outer material is treated with Eco Finish to make it water- and dirt-repellent. VAUDE avoids the use of fluorocarbons—so-called PFAS or PFC chemicals—which are suspected of being harmful to health.
The padded, full-featured hip belt ensures optimal load distribution, and the integrated zippered pocket offers enough space even for larger smartphones. Includes a rain cover.
The VAUDE Green Shape label stands for an eco-friendly, functional product made from materials with high levels of sustainability.
| Product Name: | Vaude Wizard 24+4 Backpack - purple ash |
| Manufacturer: | Vaude |
| Item Code: | VAU745115 |
| gender: | unisex |
| activity: | Outdoor, Hiking |
| dimensions (l/w/h): | 310/300/520mm |
| Volume: | 28l |
| textile fabric: | Synthetics, Recycled Fabrics |
| Access main compartment: | Top |
| Closure main compartment: | Zipper |
| back length: | 43-59cm |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Spring/Summer |
| Color: | Purple |
| weight: | 1270g |
| Sustainability: | Green Shape, Green Button |
| Bag - Style: | Backpack |
| Bag - Purpose & Features : | Rain cover included, Hydration system compatible |
| Product Series: | Vaude - Wizard |
| GTINs: | 4067729121849 |