Lowrider Rack with Tubular 4130 CroMoly construction for heavy duty. With a mounting system provides 35mm range of infinite adjustment to position the rack. Wide crossbars provide sturdy, secure attachment points for a pannier.
Maximum recommended load: 25kg.
| Product Name: | Salsa Down Under HD Rack - Steel Lowrider - black |
| Manufacturer: | Salsa Parts |
| Item Code: | SAL197577 |
| activity: | Cycling |
| material: | Steel |
| usage bikesport: | Trekking, Allroad / Gravel |
| wheel size: | 26" (559mm), 27,5" / 650B (584mm), 28" (622mm) |
| Luggage carrier mount: | Fork |
| carrier features: | disc brake compatible |
| max. load: | 25kg |
| Model year: | 2025 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Black |
| weight: | 944g |
| manufacturer item code: | RK8052 |
| GTINs: | 657993044049 |
| Manufacturer page: | http://www.salsacycles.com/ |