The Magura Storm HC brake disc was developed to achieve incomparable braking performance even under extreme conditions and high loads. Compared to its predecessor models, it boasts even greater strength and higher mechanical stiffness. The friction ring geometry of the 2 mm thick brake disc also ensures optimized wear behavior and reduced noise development.
Weight (manufacturer information):
approx. 173 g (203 mm)
Note: The item is supplied without original packaging!
Scope of delivery: 1 brake disc incl. 6 fixing screws
| Product Name: | Magura Storm HC Disc Brake Rotor - 6-Bolt - Special Offer |
| Manufacturer: | Magura |
| Item Code: | MAG747831 |
| activity: | Cycling |
| material: | Stainless Steel |
| usage bikesport: | MTB |
| Rotor: | 6-hole (one-piece), 6-hole |
| Model year: | 2026 |
| Color: | Silver |
| weight: | 150g |
| Weight Source: | BIKE24 |
| Weighed Version: | 180 mm |
| Rotor ⌀: | 160mm, 180mm, 203mm |
| Manufacturer page: | http://www.magura.de/ |