The Isostar Energy Bar Chocolate is a sports bar for energy replenishment before or during sports. The tasty energy bar is convenient for on the go and thanks to the delicious chocolate flavor an excellent snack for athletic performance.
Ideal for before or during exercise. Especially for performances of medium to high intensity. We recommend consuming one bar per day.
For long and short term activity. Energy Sports Bar can also be consumed outside of competition to build up and rebuild carbohydrate reserves. The product should be consumed as part of a varied and balanced diet and a healthy lifestyle. Store in a cool and dry place.
| Product Name: | isostar Energy Sports Bar - Chocolate - 30x35g |
| Manufacturer: | isostar |
| Item Code: | ISO198027 |
| Organic: | No |
| activity: | Nutrition |
| Food properties: | Carbohydrates, Vitamins / Minerals |
| Mode of nutrition: | Vegetarian, Nut free, Palm oil free |
| taste: | Sweet |
| after/during/before: | Before, During |
| nutrition type: | Bar |
| content: | 1050g |
| Model year: | 2024 |
| weight: | 35g |
| Manufacturer page: | https://www.isostar.de/ |