The HydraDri 3.0 jacket offers reliable rain protection—at a fair price.
Made from HydraDri Evo 2.5L fabric, it features a 20,000 mm water column that reliably keeps rain out, as well as a breathability rating of 20,000 g/m² that allows sweat and heat to escape—keeping you dry inside and out. The 2-way stretch ensures optimal freedom of movement on the bicycle, while the PFAS-free DWR coating allows water and mud to bead up and roll off—all without harmful chemicals. The Ride Adaptive Hood (RAhD) with its patent-pending magnetic system stays where it belongs: either securely attached to your helmet so it doesn’t slip at high speeds, or fixed to your back so it doesn’t flap like a parachute. With the ClimbVent system, you can open the jacket for extra ventilation on long climbs. Reinforced elbows, hidden YKK zippers, and thoughtful pocket solutions for your essentials make the HydraDri 3.0 jacket a smart, rugged choice for riders looking for reliable protection at a great price.
Material
97% polyester, 2% polyamide, 1% elastane
| Product Name: | Leatt HydraDri 3.0 MTB Rain Jacket Women - black |
| Manufacturer: | Leatt |
| Item Code: | LEA750181 |
| Material: | 97% polyester, 2% polyamide, 1% elastane |
| compression: | no |
| Closure: | Front Zipper Full Length |
| Hood: | yes |
| activity: | Cycling |
| gender: | women |
| usage bikesport: | MTB |
| textile fabric: | Synthetics |
| technology: | Ride Adaptive Hood |
| washability: | 30°C, do not iron, do not bleach |
| Season: | All Season |
| breathability: | 20000g/m²/24h |
| water column: | 20000mm |
| Features: | Windproof, Waterproof |
| fit: | regular |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Black |
| weight: | 400g |
| Weight Source: | Manufacturer |
| Sustainability: | bluesign® |
| back pockets: | 0 |
| GTINs: | 6009556565456, 6009556565463, 6009556565470, 6009556565487, 6009556565494 |
| Manufacturer page: | https://www.leatt.com |
In the following tables you will find information on the dress sizes of the manufacturer Leatt.
| International | XS | S | M | L | XL | XXL | 3XL |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Europe | 46 | 48 | 50 | 52 | 54 | 56 | 58 |
| Inch | 28 | 30 | 32 | 34 | 36 | 38 | 40 |
| D. hips (cm) | 71 | 76 | 81 | 86 | 91 | 97 | 102 |
International XS Europe 46 Inch 28
International S Europe 48 Inch 30
International M Europe 50 Inch 32
International L Europe 52 Inch 34
International XL Europe 54 Inch 36
International XXL Europe 56 Inch 38
International 3XL Europe 58 Inch 40
| International | XS | S | M | L | XL |
|---|---|---|---|---|---|
| Europe | 34 | 36 | 38 | 40 | 42 |
| Inch | 24 - 25 | 25 - 26 | 27 - 28 | 29 - 30 | 31 - 32 |
| D. hips (cm) | 60 - 63 | 63 - 66 | 67 - 71 | 72 - 76 | 77 - 81 |
International XS Europe 34 Inch 24 - 25
International S Europe 36 Inch 25 - 26
International M Europe 38 Inch 27 - 28
International L Europe 40 Inch 29 - 30
International XL Europe 42 Inch 31 - 32
| International | XXS | XS | S | M | L | XL |
|---|---|---|---|---|---|---|
| A. body height | 100 - 110 | 110 - 120 | 120 - 130 | 130 - 140 | 140 - 150 | 150 - 160 |
International XXS
International XS
International S
International M
International L
International XL