The ultimate all-around protection against rain, wind, and mud.
The HydraDri 5.0 Mono Suit is your ultimate protection against rain, wind, and mud. Made from Leatt’s high-quality HydraDri Max 3-layer membrane, it offers 30,000 mm waterproofing and 30,000 g/m² breathability, combined with a PFAS-free, dirt- and water repellent coating. The Ride Adaptive Hood (RAhD) features a patented magnetic system that either secures it firmly to your helmet—so it doesn’t slip at high speeds—or attaches it to your back, preventing it from flapping like a parachute. Inspired by snowmobile clothing, the internal suspenders system allows you to wear the suit with the jacket open or closed. The ClimbVent Connector allows you to fully open the jacket during long climbs without sacrificing protection. Adjustable arm and leg cuffs ensure a perfect fit and prevent water from entering. With YKK Aquaguard zippers and reinforced panels at the knees, elbows, and seat, the Mono Suit HydraDri 5.0 withstands even the harshest conditions—Mother Nature doesn’t stand a chance.
Material
75% polyester, 20% polyamide, 5% elastane
| Product Name: | Leatt HydraDri 5.0 MTB Mono Suit Unisex - black |
| Manufacturer: | Leatt |
| Item Code: | LEA750187 |
| Material: | 75% polyester, 20% polyamide, 5% elastane |
| compression: | no |
| seatpad: | no |
| activity: | Cycling |
| gender: | unisex |
| usage bikesport: | MTB |
| textile fabric: | Synthetics |
| technology: | HydraDri Evo 3L |
| washability: | 30°C, do not iron, do not bleach |
| Season: | All Season |
| breathability: | 30000g/m²/24h |
| water column: | 30000mm |
| Features: | Windproof, Waterproof |
| fit: | regular |
| Closure: | Front Zipper Full Length, 2-Way Zipper |
| Suits & Onesies: | Rain Suit |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Black |
| weight: | 1250g |
| Weight Source: | Manufacturer |
| Sustainability: | bluesign® |
| GTINs: | 6009556552968, 6009556552975, 6009556552982, 6009556552999, 6009556553002, 6009556553019 |
| Manufacturer page: | https://www.leatt.com |
In the following tables you will find information on the dress sizes of the manufacturer Leatt.
| International | XS | S | M | L | XL | XXL | 3XL |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Europe | 46 | 48 | 50 | 52 | 54 | 56 | 58 |
| Inch | 28 | 30 | 32 | 34 | 36 | 38 | 40 |
| D. hips (cm) | 71 | 76 | 81 | 86 | 91 | 97 | 102 |
International XS Europe 46 Inch 28
International S Europe 48 Inch 30
International M Europe 50 Inch 32
International L Europe 52 Inch 34
International XL Europe 54 Inch 36
International XXL Europe 56 Inch 38
International 3XL Europe 58 Inch 40
| International | XS | S | M | L | XL |
|---|---|---|---|---|---|
| Europe | 34 | 36 | 38 | 40 | 42 |
| Inch | 24 - 25 | 25 - 26 | 27 - 28 | 29 - 30 | 31 - 32 |
| D. hips (cm) | 60 - 63 | 63 - 66 | 67 - 71 | 72 - 76 | 77 - 81 |
International XS Europe 34 Inch 24 - 25
International S Europe 36 Inch 25 - 26
International M Europe 38 Inch 27 - 28
International L Europe 40 Inch 29 - 30
International XL Europe 42 Inch 31 - 32
| International | XXS | XS | S | M | L | XL |
|---|---|---|---|---|---|---|
| A. body height | 100 - 110 | 110 - 120 | 120 - 130 | 130 - 140 | 140 - 150 | 150 - 160 |
International XXS
International XS
International S
International M
International L
International XL