The Pedroc DST Light Short is a lightweight, quick-drying softshell short that is ideal for all aerobic activities such as speed hiking. The PFAS-free, water repellant finish makes the material slightly waterproof, while the athlete fit and ergonomic cut ensure the necessary freedom of movement on tour. Other features include two open side pockets and a mesh pocket with a zipper at the back.
Two open side pockets
Elastic waistband
Mesh back pocket with zipper
Reflective details
Breathable
Lightweight
Material
88% polyamide, 12% elastane
| Product Name: | Salewa Pedroc Durastretch Light Shorts Women - dark olive 5280 |
| Manufacturer: | Salewa |
| Item Code: | SLW753380 |
| Material: | 88% polyamide, 12% elastane |
| compression: | no |
| seatpad: | no |
| activity: | Hiking |
| gender: | women |
| textile fabric: | Synthetics |
| number of pockets: | 3 |
| washability: | 30°C, no dryer, do not bleach |
| Season: | Summer |
| Features: | Windproof, Water resistant, Softshell |
| fit: | regular |
| back pockets: | 1 |
| pants/shorts side seam length: | 39.5cm |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Spring/Summer |
| Color: | Olive |
| weight: | 99g |
| Sustainability: | bluesign® |
| GTINs: | 4053866867221, 4053866867238, 4053866867245, 4053866867252, 4053866867269 |
In the following tables you will find information on the dress sizes of the manufacturer Salewa.
| Europe | XS | S | M | L | XL | XXL | 3XL | 4XL | 5XL |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| US | XXS | XS | S | M | L | XL | XXL | 3XL | 4XL |
| Germany | 44 | 46 | 48 | 50 | 52 | 54 | 56 | 58 | 60 |
| Inch | 27 - 28 | 29 - 30 | 31 - 32 | 33 - 34 | 36 | 38 | 40 | 42 | 44 |
| A. body height (cm) | 170 - 173 | 173 - 176 | 176 - 179 | 179 - 182 | 182 - 185 | 185 - 188 | 189 - 192 | 193 - 196 | 197 - 200 |
| B. chest (cm) | 88 - 91 | 92 - 95 | 96 - 99 | 100 - 103 | 104 - 107 | 108 - 111 | 112 - 115 | 118 - 121 | 124 - 127 |
| C. waist (cm) | 75 - 79 | 79 - 83 | 83 - 87 | 87 - 91 | 91 - 96 | 96 - 101 | 101 - 106 | 106 - 111 | 111 - 116 |
| D. hips (cm) | 91 - 95 | 95 - 99 | 99 - 103 | 103 - 108 | 108 - 112 | 112 - 117 | 117 - 121 | 122 - 126 | 126 - 130 |
| E. inseam (regular) (cm) | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 |
| E. inseam (short) (cm) | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 |
| E. inseam (long) (cm) | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 |
Europe XS US XXS Germany 44 Inch 27 - 28
Europe S US XS Germany 46 Inch 29 - 30
Europe M US S Germany 48 Inch 31 - 32
Europe L US M Germany 50 Inch 33 - 34
Europe XL US L Germany 52 Inch 36
Europe XXL US XL Germany 54 Inch 38
Europe 3XL US XXL Germany 56 Inch 40
Europe 4XL US 3XL Germany 58 Inch 42
Europe 5XL US 4XL Germany 60 Inch 44
| Germany | 32 | 34 | 36 | 38 | 40 | 42 | 44 | 46 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| US | XXS | XS | S | M | L | XL | XXL | 3XL |
| UK | 4 | 6 | 8 | 10 | 12 | 14 | 16 | 18 |
| Italy | 38 | 40 | 42 | 44 | 46 | 48 | 50 | 52 |
| Inch | 24 | 25 - 26 | 27 - 28 | 29 | 30 - 31 | 32 - 33 | 34 | 35 |
| A. body height (cm) | 160 - 163 | 162 - 165 | 164 - 167 | 168 - 171 | 170 - 173 | 172 - 175 | 174 - 177 | 176 - 179 |
| B. chest (cm) | 82 - 85 | 86 - 89 | 90 - 93 | 94 - 97 | 98 - 101 | 102 - 105 | 106 - 109 | 110 - 113 |
| C. waist (cm) | 61 - 64 | 65 - 68 | 69 - 72 | 73 - 76 | 77 - 80 | 81 - 84 | 85 - 88 | 89 - 92 |
| D. hips (cm) | 86 - 89 | 90 - 93 | 94 - 97 | 98 - 101 | 102 - 105 | 106 - 109 | 110 - 113 | 114 - 117 |
| E. inseam (regular) (cm) | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 |
| E. inseam (short) (cm) | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 |
| E. inseam (long) (cm) | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 |
Germany 32 US XXS UK 4 Italy 38 Inch 24
Germany 34 US XS UK 6 Italy 40 Inch 25 - 26
Germany 36 US S UK 8 Italy 42 Inch 27 - 28
Germany 38 US M UK 10 Italy 44 Inch 29
Germany 40 US L UK 12 Italy 46 Inch 30 - 31
Germany 42 US XL UK 14 Italy 48 Inch 32 - 33
Germany 44 US XXL UK 16 Italy 50 Inch 34
Germany 46 US 3XL UK 18 Italy 52 Inch 35
| International | 92 | 104 | 116 | 128 | 140 | 152 | 164 | 176 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| US | 3XS | 2XS | XS | S | M | L | XL | XXL |
| A. body height (cm) | 86 - 98 | 98 - 110 | 110 - 122 | 122 - 134 | 134 - 146 | 146 - 158 | 159 - 169 | 170 - 180 |
| B. chest (cm) | 50 - 55 | 53 - 58 | 56 - 61 | 59 - 64 | 64 - 69 | 69 - 74 | 75 - 80 | 81 - 86 |
| C. waist (cm) | 50 - 54 | 52 - 56 | 54 - 58 | 56 - 60 | 59 - 62 | 62 - 65 | 66 - 69 | 70 - 73 |
| D. hips (cm) | 53 - 57 | 58 - 62 | 63 - 67 | 68 - 72 | 73 - 77 | 78 - 82 | 83 - 87 | 88 - 92 |
| G. arm (from neck center) (cm) | 40 - 45 | 46 - 51 | 52 - 57 | 58 - 63 | 64 - 69 | 70 - 75 | 74 - 79 | 78 - 83 |
| E. inseam (cm) | 49 - 57 | 58 - 66 | 67 - 75 | 76 - 82 | 83 - 89 | 90 - 96 | 97 - 103 | 104 - 110 |
International 92 US 3XS
International 104 US 2XS
International 116 US XS
International 128 US S
International 140 US M
International 152 US L
International 164 US XL
International 176 US XXL