The Ultra 3R combines minimal weight and pack size with comfort and insulation. This mat is the ideal companion for trekking, long-distance hiking, bikepacking, or alpine tours in moderate temperatures—in spring, summer, and fall.
The proven SYNMAT TECHNOLOGY™ inside is made from recycled Texpedloft and is welded to both the top and bottom of the air chambers. This prevents cold spots caused by air circulation, resulting in optimal insulation from below. Cradle Comfort™ ensures lying comfort on all our trekking mats: The outer air chambers running lengthwise are slightly raised for even better support on the mat.
The recycled and bluesign®-certified ripstop polyester is ultralight and three times stronger than conventional lightweight materials. Thanks to the two flat valves, the mat can be inflated effortlessly and deflated just as quickly—robust, reliable, and intuitive to use. The included Schnozzel Pumpbag ensures quick, moisture-free inflation.
| Product Name: | Exped Ultra 3R Mummy Sleeping Mat - MW - Medium Wide - lime |
| Manufacturer: | Exped |
| Item Code: | EPD760628 |
| activity: | Outdoor |
| gender: | unisex |
| material: | Composite |
| recommended body height: | 183cm |
| packing size (l/w/h): | 210/110/110mm |
| Season: | Summer, Spring/Autumn |
| thermal resistance (R-value): | 3.2 |
| Number of persons: | 1 |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Green |
| weight: | 440g |
| manufacturer item code: | 7640423641324 |
| Weight Source: | Manufacturer |
| Sleeping pad version: | Sleeping pad, With pump bag |
| GTINs: | 7640423641324 |
| Manufacturer page: | exped.com |