The DeepSleep Auto was designed for use in vehicles. Thanks to its special shape with cutouts on the sides, it fits perfectly in the car and makes optimal use of the available space. Within our family of 3D mats, the DeepSleep stands out for its compact pack size and light weight.
The 3D construction creates a particularly large sleeping surface. The 7.5 cm thick foam core ensures a comfortable and stable sleeping surface. The outer material is made of recycled polyester. It is particularly durable and feels pleasantly soft against the skin.
The DeepSleep Auto is self-inflating. You can use the included top-up pump to assist the inflation process and achieve the desired firmness. The large flat valves allow for particularly quick and easy deflation. The scope of delivery includes a large bag for easy packing.
| Product Name: | Exped DeepSleep Mat Auto Sleeping Mat - ocean |
| Manufacturer: | Exped |
| Item Code: | EPD760668 |
| activity: | Outdoor |
| gender: | unisex |
| dimensions (l/w/h): | 1930/1320/750mm |
| recommended body height: | 193cm |
| packing size (l/w/h): | 650/270/270mm |
| Season: | All Season |
| thermal resistance (R-value): | 8.9 |
| Number of persons: | 1 - 2 |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Blue |
| weight: | 3500g |
| manufacturer item code: | 7640423641676 |
| Weight Source: | Manufacturer |
| Sustainability: | STANDARD 100 by OEKO-TEX® |
| Sleeping pad version: | Sleeping pad, Self-inflating, With pump bag |
| GTINs: | 7640423641676 |
| Manufacturer page: | exped.com |