The lightest camping chair available is still the lightest. This benchmark in ultralight design now features GhostGrid™ - a translucent monofilament mesh - and an X-strap for added stability on soft terrain.
Engineered for strength, comfort, and packability when every ounce counts, it’s the ultimate essential for backpacking, kayaking, and bike touring.
Next-generation fabric
GhostGrid™ is a translucent monofilament grid ripstop that’s both lightweight and abrasion-resistant. The high-tenacity weave is strong and durable, preventing small tears or holes from spreading.
Enhanced stability
A lightweight X-strap stabilizer is included, increasing ground surface area. It keeps you steady on any terrain and prevents sinking on sand, dirt, or grass.
Revolutionarily lightweight design
Ultralight frame, monofilament seat and bag fabric, and a lower seat profile reduce weight wherever possible.
Comfortable
Reinforced corners hold and support.
Portable
Small, compact, and collapsible. Packs into a 14” x 4.5” x 4.5” carry case.
Sleek yet strong
Trail weight is 1 lb 1.5 oz.
Advanced engineering
Proprietary DAC aluminum alloy frame and nylon resin hubs offer an ideal blend of strength with minimal weight.
Easy set-up
Shock-corded poles lock the frame into place.
Packed weight: 534g
Capacity: up to 120kg
Dimensions: Height 64 cm | Width 50,5 cm | Depth 46 cm
| Product Name: | Helinox Chair Zero LT Camping Chair - Melon |
| Manufacturer: | Helinox |
| Item Code: | HOX763884 |
| activity: | Outdoor |
| dimensions (l/w/h): | 460/505/640mm |
| max. load: | 120kg |
| packing size (l/w/h): | 360/120/120mm |
| technology: | GhostGrid™ |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Yellow |
| weight: | 494g |
| manufacturer item code: | 10003711 |
| Weight Source: | Manufacturer |
| Sustainability: | bluesign® |
| GTINs: | 8800268652766 |
| Manufacturer page: | https://www.helinox.com/ |