Designed for bike park laps and the DH course, the all-new
The frame-only option gives you the choice of how you build your very own beast! With the new RockShox Vivid Coil Ultimate DH out back, and a myriad of options when it comes to build spec made possible by the various built-in adjustability, the Marin Quake is truly customizable!
| Product Name: | Marin QUAKE - DH Frame Set - 2026 - Purple Fade |
| Manufacturer: | Marin Bikes |
| Item Code: | MAB766362 |
| activity: | Cycling |
| gender: | men |
| material: | Aluminium |
| usage bikesport: | MTB, Downhill, Freeride |
| brake type: | Disc Brake |
| wheel size: | 27,5" / 650B (584mm), 29" (622mm) |
| shock: | RockShox Vivid Coil Ultimate DH | 225x75mm |
| Rear Triangle: | Suspended |
| axle standard: | 12x148mm Boost (RW) |
| max tire width: | 66mm |
| disc brake mount: | PM (7") 180mm, Postmount |
| S.H.I.S.: | semi-integrated (ZS) |
| Seatpost Ø: | 34.9mm |
| changable derailleur hanger: | yes |
| shock fitting length: | 225mm (Trunnion) |
| dropouts: | conventional |
| travel frame: | 180mm |
| fork included: | without fork |
| shock included: | with shock |
| Seatpost Clamp Ø: | 38.9mm |
| bottom bracket type: | BSA |
| bottom bracket case width: | 83mm |
| Model year: | 2026 |
| Color: | Purple |
| cable routing: | internal |
| Steerer Tube Ø - Top: | 1 1/2“ |
| Steerer Tube Ø - Bottom: | 1 1/2“ |
| Product Series: | Marin - Quake |
| Frame Shape: | Diamond |
| GTINs: | 843346132963, 843346132970 |
| Manufacturer page: | www.marinbikes.com |