The ENVE Gravel Hex Carapace was specifically developed for moderate to demanding terrain and focuses on durability and reliable protection. Combined with a rubber compound that keeps rolling resistance low, the result is a tire that combines protection against punctures at high speeds with optimal braking control.
The distinctive HEX tread pattern ensures excellent traction as well as secure grip during braking and offers particularly controlled handling on varying surfaces. Another highlight is the continuous Kevlar protection, which effectively shields the side walls from sharp rocks and damage. This maintains reliability even on long and demanding rides—without unwanted interruptions.
| Product Name: | ENVE Hex Carapace Gravel Folding Tire - 48-622 | skinwall |
| Manufacturer: | ENVE |
| Item Code: | ENV769672 |
| activity: | Cycling |
| usage bikesport: | Allroad / Gravel |
| wheel size: | 28" (622mm) |
| Air pressure: | 1.4-3.0bar |
| ETRTO: | 48-622 |
| Tire properties: | Skinwall |
| tire width: | 48mm |
| puncture protection: | Kevlar Full Protection | Anti-Pinch Bumper | Chaffer Strip |
| Model year: | 2026 |
| Color: | Black |
| weight: | 550g |
| manufacturer item code: | 300-1022-031 |
| Weight Source: | Manufacturer |
| GTINs: | 810125056529 |
| Manufacturer page: | http://www.enve.com/ |