As the centerpiece of the PISSEI summer collection, Sanremo stands for performance and breathability. The Sanremo Bib Shorts are designed for peak performance and are made of high-density POLYAMIDE, offering a dry and responsive feel. They are form-fitting, compact, and provide optimal support. Thanks to the absence of elastic at the leg openings and the resulting open cut with reinforced edges, the fabric stays in place during all movements on the saddle. Optimal muscle compression improves endurance and reduces fatigue during intense rides.
Made from highly elastic Hyperextend fabric with quick-drying grips, these shorts offer a racing-inspired fit that perfectly combines aerodynamics and comfort.
The Y-shaped straps made of perforated material offer maximum support, comfort, and lightness. They are designed to be minimally bulky while providing maximum freedom of movement.
Open-cut leg grippers with hypoallergenic silicone ensure the shorts stay in place with every movement.
Material
71% polyamide, 29% elastane
| Product Name: | PISSEI Sanremo Bib Shorts Men - White |
| Manufacturer: | PISSEI |
| Item Code: | PSE769949 |
| Material: | 71% polyamide, 29% elastane |
| compression: | yes |
| seatpad: | yes |
| activity: | Cycling |
| gender: | men |
| usage bikesport: | Road Bike |
| textile fabric: | Synthetics |
| washability: | 30°C, do not iron, no dryer, wash with similar colors, do not bleach |
| Season: | Summer |
| temperature range: | +31°C / +12°C |
| fit: | tight |
| seatpad name: | TruFlo RacerPRO |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Spring/Summer |
| Color: | White |
| weight: | 186g |
| GTINs: | 8102533000648, 8102533000655, 8102533000662, 8102533000679 |
| Manufacturer page: | www.pissei.com |
SC_SIZECHARTS_INTRO_GENERAL
| International | XXS | XS | S | M | L | XL | XXL | 3XL |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| D. hips (cm) | 80 - 85 | 86 - 90 | 91 - 95 | 96 - 100 | 101 - 105 | 106 - 109 | 110 - 114 | 115 |
| B. chest (cm) | 86 | 88 | 92 | 96 | 100 | 106 | 112 | 118 |
| C. waist (cm) | 65 - 69 | 70 - 74 | 75 - 80 | 81 - 86 | 87 - 92 | 93 - 99 | 100 - 106 | 107 |
International XXS
International XS
International S
International M
International L
International XL
International XXL
International 3XL
| International | XXS | XS | S | M | L | XL | XXL | 3XL |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| D. hips (cm) | 80 - 85 | 86 - 90 | 91 - 95 | 96 - 100 | 101 - 105 | 106 - 109 | 110 - 114 | 115 |
| B. chest (cm) | 86 | 88 | 92 | 96 | 100 | 106 | 112 | 118 |
| C. waist (cm) | 65 - 69 | 70 - 74 | 75 - 80 | 81 - 86 | 87 - 92 | 93 - 99 | 100 - 106 | 107 |
International XXS
International XS
International S
International M
International L
International XL
International XXL
International 3XL