The Mindanao short-sleeve performance shirt is made from a carbon fiber fabric that ensures optimal temperature regulation and keeps the body dry and cool during physical activity. Thanks to its dermatologically tested, antibacterial properties, the Mindanao performance shirt guarantees excellent hygiene and superior comfort. The one size fits all design adapts perfectly to any body type.
Material
85% polypropylene, 5% carbon fiber, 5% elastane, 5% polyamide
| Product Name: | PISSEI Mindanao Short Sleeve Baselayer Men - Black |
| Manufacturer: | PISSEI |
| Item Code: | PSE769967 |
| Material: | 85% polypropylene, 5% carbon fiber, 5% elastane, 5% polyamide |
| compression: | no |
| activity: | Cycling |
| gender: | men |
| usage bikesport: | Road Bike |
| textile fabric: | Synthetics |
| washability: | 30°C, do not iron, no dryer, wash with similar colors, do not bleach |
| Season: | All Season |
| temperature range: | +12°C / +6°C |
| fit: | regular |
| Closure: | Without Closure |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Spring/Summer |
| Color: | Black |
| weight: | 160g |
| GTINs: | 8102532005750 |
| Manufacturer page: | www.pissei.com |
SC_SIZECHARTS_INTRO_GENERAL
| International | XXS | XS | S | M | L | XL | XXL | 3XL |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| D. hips (cm) | 80 - 85 | 86 - 90 | 91 - 95 | 96 - 100 | 101 - 105 | 106 - 109 | 110 - 114 | 115 |
| B. chest (cm) | 86 | 88 | 92 | 96 | 100 | 106 | 112 | 118 |
| C. waist (cm) | 65 - 69 | 70 - 74 | 75 - 80 | 81 - 86 | 87 - 92 | 93 - 99 | 100 - 106 | 107 |
International XXS
International XS
International S
International M
International L
International XL
International XXL
International 3XL
| International | XXS | XS | S | M | L | XL | XXL | 3XL |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| D. hips (cm) | 80 - 85 | 86 - 90 | 91 - 95 | 96 - 100 | 101 - 105 | 106 - 109 | 110 - 114 | 115 |
| B. chest (cm) | 86 | 88 | 92 | 96 | 100 | 106 | 112 | 118 |
| C. waist (cm) | 65 - 69 | 70 - 74 | 75 - 80 | 81 - 86 | 87 - 92 | 93 - 99 | 100 - 106 | 107 |
International XXS
International XS
International S
International M
International L
International XL
International XXL
International 3XL