In the spirit of sustainability, high-quality products with minor visual defects and perfect function are given a 2. Chance. These are new products, demonstration models or returns that are carefully checked by our experts.
Each item is unique. We ask for your understanding that a detailed individual error description is not possible. The statutory warranty and manufacturer's guarantee apply to 2nd Chance items.
The Deda Superzero RS stem is made of high quality aluminum in an innovative forging process to get this particularly flat design. It fits perfectly with the Superzero RS handlebar of the brand and thus forms one of the lightest aero kit on the market.
Another special feature are the super light titanium bolts with a black PVD coating.
Scope of supply
Stem including Aheadcap and bolts
| Product Name: | Deda Superzero RS Stem - 31.7mm - black - 2nd Choice |
| Manufacturer: | Deda Elementi |
| Item Code: | DED770190 |
| activity: | Cycling |
| material: | Aluminium |
| usage bikesport: | Road Bike |
| Handlebar Clamp Ø: | 31,7 / 31,8mm |
| stem clamping height: | 36mm |
| stem angle: | -8° |
| Model year: | 2026 |
| Color: | Black |
| weight: | 140g |
| manufacturer item code: | SZRSST090 (90mm) | SZRSST100 (100mm) | SZRSST110 (110mm) | SZRSST120 (120mm) | SZRSST130 (130mm) |
| Weight Source: | Manufacturer |
| Stem Version: | Ahead |
| Steerer Tube Ø - Top: | 1 1/8“ |
| 2nd choice: | yes |
| Manufacturer page: | http://www.dedaelementi.com |