Why did CUBE select disc brakes for their versatile tourer? Simple: because they slow you down safely and reliably, whatever the weather's doing. And that's important whether you're an everyday rider braving the traffic on the way to work, or an occasional weekend tourer - or both.
A plush
| Product Name: | CUBE TOURING Pro - Touring Bike - 2025 - Trapeze - maroon / pearl |
| Manufacturer: | CUBE Bikes |
| Item Code: | CUB772125 |
| activity: | Cycling |
| gender: | women |
| material: | Aluminium |
| usage bikesport: | Trekking |
| hubs: | Shimano DH-3D37 | Hub Dynamo / Shimano FH-QC300-HM |
| rims: | CUBE ZX20 |
| chain: | KMC xGlide |
| cassette: | Shimano CUES CS-LG300 |
| shifter: | Shimano CUES SL-U4010 |
| rear derailleur: | Shimano CUES RD-U4020-SGS |
| front derailleur: | Shimano CUES FD-U4010 |
| bottom bracket: | Shimano BB-MT501 | 68mm BSA |
| chainring ratio: | 46-30 |
| crankset: | Shimano CUES FC-U4010 |
| brakes: | Shimano BR-MT200/UR300 | 180/160mm |
| seat post model: | CUBE Performance | 27.2mm |
| saddle: | Natural Fit Sequence |
| handle bar: | CUBE | 680mm |
| stem: | CUBE Comfort Pro | Adjustable |
| fork: | SR Suntour NEX HLO |
| headset: | CUBE H863 |
| frame: | Aluminium Superlite | Trekking Comfort |
| Shifting System (Manufacturer): | Shimano |
| gear ratio: | 11-36 |
| Shifting Type: | Chain - Mechanical |
| bike extras: | with Lighting System, with Fender, with Carrier |
| brake type: | Disc Brake |
| wheel size: | 28" (622mm) |
| bike special accessories: | Rear Rack | Fenders | Kickstand | Easy Bell |
| bike lights: | CUBE Shiny 50 / ACID Mudguard Rear Light PRO-D |
| grips: | ACID Travel Comfort |
| seatpost: | Seatpost rigid |
| Rear Triangle: | Unsuspended |
| travel fork: | 60mm |
| pedals: | ACID PP MTB |
| tires: | Schwalbe Marathon Green | 47-622 |
| max tire width: | 47mm |
| max. system weight: | 140kg |
| brake actuation: | Hydraulic |
| Model year: | 2025 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Red |
| fork construction: | Classic Suspension Fork |
| weight: | 17200g |
| manufacturer item code: | 862211 |
| cable routing: | internal |
| Weight Source: | Manufacturer |
| Product Series: | CUBE - Touring |
| Number of Gears: | 2 x 9 |
| Frame Shape: | Trapeze |
| GTINs: | 4054571476883 |
| Manufacturer page: | http://www.cube.eu |