The Miche Pistard 2.0 crankset enhances the look of any track-bike and guarantees direct power transfer. It is also extremely sturdy and features high-quality craftsmanship. The crank, with a 144 mm bolt circle and a 5-arm chainring mount, is forged from lightweight 6082 aluminum and features an integrated 24 mm Evo Max hollow axle.
Bottom bracket compatibility:
| Product Name: | Miche Pistard 2.0 Track Crankset - black |
| Manufacturer: | Miche |
| Item Code: | MIH305889 |
| activity: | Cycling |
| material: | Aluminium |
| usage bikesport: | Road Bike, Time Trial, Track |
| Number of gears - front: | 1 |
| bottom bracket axle profile: | 24mm Hollow Shaft |
| Chainring version: | round |
| chainring mount: | conventional |
| Model year: | 2026 |
| Color: | Black |
| weight: | 680g |
| manufacturer item code: | CSP20BB |
| Bolt Circle Diameter: | 144 mm |
| crank arm length: | 165 mm, 170 mm |
| number of teeth: | 44, 46, 47, 48, 49, 50, 52, 54, 56 |
| GTINs: | 8050148699910, 8050148699729, 8057013348591, 8050148699699, 8050148699712, 8050148699941, 8050148699972, 8050148699828, 8050148699521, 8050148699620, 8050148699743, 8050148699927, 8050148699705, 8050148699736, 8050148699750, 8050148699767, 8050148699774, 8050148699781, 8050148699897, 8050148699903, 8050148699934, 8050148699958, 8050148699989, 8050148699965, 8050148699842, 8057013348607, 8057013348638, 8057013348645 |
| Manufacturer page: | http://www.miche.it |