Elite Level enduro wheelset!
The
The front hub utilizes a 15x110 mm and the rear a 12x148 mm BOOST thru axle.
Material: rims, freehub and hubs: aluminium | spokes: stainless steel
Weight supplement: wheelset, manufacturer information
| Product Name: | Crankbrothers Iodine 3 EN - 29 Inches Wheelset - 6-Bolt - FW: 15x110mm | RW: 12x148mm - BOOST - black/silver |
| Manufacturer: | Crankbrothers |
| Item Code: | CRB362485 |
| activity: | Cycling |
| material: | Aluminium |
| usage bikesport: | MTB, Enduro, All-Mountain |
| hubs: | cartridge bearings with aluminium freehub |
| spokes: | stainless steel, butted |
| rims: | 6061-T6 | smooth weld joint finish | shot peen with anodizing |
| Number of Gears - rear: | 7, 8, 9, 10, 11 |
| wheel size: | 29" (622mm) |
| axle standard: | 15x100mm (FW), 15x110mm Boost (FW), 12x142mm (RW), 12x148mm Boost (RW) |
| Wheel version: | Wheelset, Wheelset > 1700g, System Wheel |
| Freehub Body: | HG M (Shimano 7-10s, MTB 11s) |
| braking system: | 6-Hole Disc |
| tire type: | Wire Bead Tire, Folding Tire, Tubeless Ready |
| ETRTO: | 28-622 |
| inner profile width: | 28mm |
| rim profile height: | 19.5mm |
| nipples: | 7075-T6 Aluminum |
| Model year: | 2025 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Black |
| weight: | 1830g |
| Number of Spoke Holes: | 24 |
| Freewheel System: | Pawls |
| GTINs: | 641300161376 |