| Product Name: | Challenge Chicane Folding Tire - Race | TLR | Superlight - 33-622 | black |
| Manufacturer: | Challenge |
| Item Code: | CHT399312 |
| activity: | Cycling |
| usage bikesport: | Road Bike, Cyclocross |
| wheel size: | 28" (622mm) |
| tire type: | Folding Tire, Tubeless Ready |
| Air pressure: | 3.1-5.1bar |
| ETRTO: | 33-622 |
| carcass density: | 120TPI/EPI |
| tire width: | 33mm |
| tire compound: | bead: aramid | casing: nylon |
| Model year: | 2026 |
| Color: | Black |
| manufacturer item code: | 02074 Chicane TLR 33 |
| GTINs: | 8855627020748 |
| Manufacturer page: | https://challengetires.com/ |