These short, waterproof overpants are ideal for anyone looking for an alternative to long overpants, especially for activities on warm days. The shorts stand out for their minimal pack size. The lightweight 2.5-layer fabric packs down extremely compactly and fits even in the smallest bag. This means you’ll always have the shorts on hand, even in the event of unexpected weather changes.
WPM POCKET 2.0
Super-lightweight 2.5-layer laminate with TechPrint on the inside. Water- and windproof (20,000 mm water column) thanks to a PU membrane. Breathable (MVTR 20,000 g/m²/24h). Water repellent thanks to PFC-free DWR impregnation. Minimal pack size. Outer fabric fully recycled.
Material
Material 1: 100% polyamide
Material 2: 100% polypropylene
| Product Name: | Löffler WPM Pocket Shorts Unisex - black 990 |
| Manufacturer: | Löffler |
| Item Code: | LFF663199 |
| Material: | Material 1: 100% polyamide Material 2: 100% polypropylene |
| compression: | no |
| seatpad: | no |
| activity: | Cycling, Outdoor |
| gender: | unisex |
| textile fabric: | Synthetics, Recycled Fabrics |
| Season: | All Season |
| breathability: | 20000g/m²/24h |
| water column: | 20000mm |
| Features: | Windproof, Waterproof, Membrane |
| fit: | wide |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Spring/Summer |
| Color: | Black |
| weight: | 70g |
| Sustainability: | STANDARD 100 by OEKO-TEX® |
| GTINs: | 9008169914405, 9008169914375, 9008169914382, 9008169914399, 9008169914412, 9008169914368 |
| Manufacturer page: | https://www.loeffler.at/de-at/ |
In the following tables you will find information on the dress sizes of the manufacturer Löffler.
| International | XXS | XS | S | M | L | XL | XXL | 3XL | 4XL |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Germany | 44 | 46 | 48 | 50 | 52 | 54 | 56 | 58 | 60 |
| B. chest (cm) | 88 - 91 | 92 - 95 | 96 - 99 | 100 - 103 | 104 - 107 | 108 - 111 | 112 - 115 | 116 - 119 | 120 - 123 |
| C. waist (cm) | 78 - 81 | 82 - 85 | 86 - 89 | 90 - 93 | 94 - 97 | 98 - 103 | 104 - 109 | 110 - 115 | 116 - 121 |
| D. hips (cm) | 90 - 93 | 94 - 97 | 98 - 101 | 102 - 105 | 106 - 109 | 110 - 115 | 116 - 119 | 120 - 123 | 124 - 127 |
| E. inseam (regular) (cm) | 76 - 79 | 77 - 80 | 78 - 81 | 80 - 83 | 81 - 83 | 82 - 84 | 82 - 85 | 83 - 86 | 83 - 86 |
| E. inseam (short) (cm) | 72 - 75 | 73 - 75 | 73 - 77 | 76 - 79 | 77 - 79 | 78 - 80 | 78 - 81 | 79 - 82 | 79 - 82 |
| E. inseam (long) (cm) | 83 - 86 | 84 - 87 | 85 - 88 | 87 - 90 | 88 - 90 | 89 - 91 | 89 - 92 | 90 - 93 | 90 - 93 |
International XXS Germany 44
International XS Germany 46
International S Germany 48
International M Germany 50
International L Germany 52
International XL Germany 54
International XXL Germany 56
International 3XL Germany 58
International 4XL Germany 60
| International | XS | S | M | L | XL | XXL | 3XL | 4XL | 5XL |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Germany | 34 | 36 | 38 | 40 | 42 | 44 | 46 | 48 | 50 |
| B. chest (cm) | 80 - 83 | 84 - 87 | 88 - 91 | 92 - 95 | 96 - 99 | 100 - 103 | 104 - 109 | 110 - 115 | 116 - 121 |
| C. waist (cm) | 65 - 67 | 68 - 71 | 72 - 75 | 76 - 79 | 80 - 83 | 84 - 87 | 88 - 94 | 94 - 100 | 101 - 107 |
| D. hips (cm) | 90 - 93 | 94 - 96 | 97 - 99 | 100 - 102 | 103 - 105 | 106 - 108 | 109 - 113 | 114 - 118 | 119 - 123 |
| E. inseam (regular) (cm) | 77 - 79 | 78 - 80 | 79 - 81 | 80 - 82 | 81 - 83 | 82 - 84 | 83 - 85 | 84 - 86 | 85 - 87 |
| E. inseam (short) (cm) | 73 - 75 | 74 - 76 | 75 - 77 | 76 - 78 | 77 - 79 | 78 - 80 | 79 - 81 | 80 - 82 | 81 - 83 |
| E. inseam (long) (cm) | 84 - 86 | 85 - 87 | 86 - 88 | 87 - 89 | 88 - 90 | 89 - 91 | 90 - 92 | 91 - 93 | 92 - 94 |
International XS Germany 34
International S Germany 36
International M Germany 38
International L Germany 40
International XL Germany 42
International XXL Germany 44
International 3XL Germany 46
International 4XL Germany 48
International 5XL Germany 50