With its proven tread pattern and even tread, the
But performance alone is not enough. The
| Product Name: | Vittoria Terreno Pro T60 Folding Tire - 40-622 | natural brown |
| Manufacturer: | Vittoria Tires |
| Item Code: | VIT691033 |
| activity: | Cycling |
| usage bikesport: | Allroad / Gravel |
| wheel size: | 28" (622mm) |
| tire type: | Folding Tire, Tubeless Ready |
| ETRTO: | 48-622 |
| Tire properties: | Skinwall |
| tire width: | 40mm |
| puncture protection: | Bead Shield | Anti-Puncture Belt | Sidewall Protection |
| tire compound: | Gravel Race | Eco Race |
| Model year: | 2026 |
| Color: | Brown |
| weight: | 600g |
| manufacturer item code: | 11A00577 |
| GTINs: | 8022530035804 |
| Manufacturer page: | http://www.vittoria.com |