The Allround Taurus 3-person tent is designed for trekking, bike tours, and multi-day hikes. This is evident in its tripod construction: you can sit upright in the front; the back near the feet is lower to save weight. This 3-person trekking tent is easy to use and can be set up quickly thanks to color-coded parts and plastic components for the poles.
The combined setup of the inner and outer tent in a single step speeds up assembly and keeps the inner tent dry if it rains during setup. Equipped with high-quality DAC aluminum poles, a rain-protected and continuously adjustable ventilation opening, a clothesline in the inner tent, storm line winders, and two bags inside, the tent offers additional practical features.
The VAUDE Green Shape label stands for an eco-friendly, functional product made from materials with high levels of sustainability.
| Product Name: | Vaude Allround Taurus 3P Tent - agave |
| Manufacturer: | Vaude |
| Item Code: | VAU705541 |
| Tent / Tarp / Hammock purpose: | Trekking, Bicycle tour |
| Number of persons: | 3 |
| tent minimum weight: | 2440g |
| tent maximum weight: | 2740g |
| entrances: | 1 |
| pegs: | 11 |
| guy lines: | 5 |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Spring/Summer |
| Color: | Green |
| weight: | 2740g |
| GTINs: | 4067729021200 |