With the Rambler, Maxxis has a real all-rounder for
In its second generation, the Rambler features the especially for gravel use developed HYPR-X compound which combines experiences from the road bike and MTB segments and impresses with less rolling resistance and more cornering traction. In addition, the tires from the Maxxis gravel lineup are equipped with a more resistant 120 tpi carcass, which significantly improves puncture protection in the tread area. The makeover is rounded off with a subtle, grey
| Product Name: | Maxxis Rambler Folding Tire - Gravel | Gen. 2 | HYPR-X | EXO TR - 45-622 | Tanwall |
| Manufacturer: | Maxxis |
| Item Code: | MXS731560 |
| activity: | Cycling |
| usage bikesport: | Allroad / Gravel |
| wheel size: | 28" (622mm) |
| tire type: | Folding Tire, Tubeless Ready |
| ETRTO: | 45-622 |
| Tire properties: | Skinwall |
| carcass density: | 120TPI/EPI |
| tire width: | 45mm |
| puncture protection: | EXO Protection |
| tire compound: | HYPR-X Compound |
| Model year: | 2025 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Black, Brown |
| weight: | 540g |
| manufacturer item code: | 2095 |
| Weight Source: | Manufacturer |
| Product Series: | Maxxis - Rambler |
| GTINs: | 4717784044613 |
| Manufacturer page: | http://maxxistires.de/ |