When the
The generous lug layout ensures a good balance between speed and self-cleaning, making the
| Product Name: | Vittoria Syerra Trail Folding Tire - 29x2.40" | brown |
| Manufacturer: | Vittoria Tires |
| Item Code: | VIT743824 |
| activity: | Cycling |
| usage bikesport: | E-Bike, MTB, Trail |
| wheel size: | 29" (622mm) |
| tire type: | Folding Tire, Tubeless Ready |
| ETRTO: | 60-622 |
| Tire properties: | Skinwall |
| carcass density: | 60TPI/EPI |
| tire width: | 2.40", 60mm |
| puncture protection: | Reinforced nylon 60 TPI + anti-puncture belt |
| tire compound: | 4C Graphene |
| Model year: | 2026 |
| Color: | Black, Brown |
| weight: | 840g |
| manufacturer item code: | 11A00776 |
| Weight Source: | Manufacturer |
| GTINs: | 8022530036283 |
| Manufacturer page: | http://www.vittoria.com |