The TrailControl 20+ liter bike backpack puts its namesake Aeroflex Control System to work—literally! With this carrying system, your back stays ventilated while pedaling uphill. When you reach the trailhead, simply pull on two loops to switch to contact mode, keeping the center of gravity comfortably close to your body.
The back length is infinitely adjustable. Storage space is provided by a large main compartment, mesh pockets on the sides, and a zipper bag on the right hip belt wing. When the helmet is on your head, you can also carry items in the helmet compartment. Organization options include a tool compartment, an organizer, and a key ring.
Features side compression straps, a chest and hip belt, and reflective elements. A rain cover is included. The material of the TrailControl bike backpack is treated with Eco Finish to make it water- and dirt-repellent. VAUDE avoids the use of fluorocarbons, so-called PFAS or PFC chemicals, which are suspected of being harmful to health.
| Product Name: | Vaude TrailControl 20+ Bike Backpack - purple ash |
| Manufacturer: | Vaude |
| Item Code: | VAU745064 |
| gender: | unisex |
| activity: | Cycling |
| dimensions (l/w/h): | 310/270/520mm |
| usage bikesport: | MTB |
| Volume: | 20l |
| textile fabric: | Synthetics, Recycled Fabrics |
| technology: | Eco Finish |
| Access main compartment: | Top |
| Closure main compartment: | Zipper |
| back length: | 43-59cm |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Spring/Summer |
| Color: | Purple |
| weight: | 1249g |
| Sustainability: | Green Shape, Green Button |
| Bag - Style: | Backpack |
| Bag - Purpose & Features : | Helmet holder, Rain cover included, Hydration system compatible |
| GTINs: | 4067729122624 |