You're tired of endless traffic jams in
The handlebar supports agile riding and steering, positioning you in an upright and comfortable riding position with a good overview, delivering little pressure on the palms thanks to Ergon grips. This ensures a high center of gravity and a comfortable posture on long tours.
| Product Name: | Kalkhoff IMAGE 3 EXCITE 380 - Easy Entry E-Bike - 2026 - 27.5" - adamantsilver glossy |
| Manufacturer: | Kalkhoff Bikes |
| Item Code: | KHB751816 |
| activity: | Cycling |
| gender: | women, unisex |
| material: | Aluminium |
| usage bikesport: | Trekking, E-Bike, City |
| hubs: | Shimano QC300 QR / Enviolo Trekking |
| rims: | Stars, Aluminium |
| chain: | Gates Carbondrive CDX |
| cassette: | Gates Carbondrive CDX |
| rear derailleur: | Enviolo Trekking |
| chainring ratio: | 46 |
| crankset: | Aluminium |
| brakes: | Tektro T-280 | 180 mm / 160 mm |
| seat post model: | Aluminium, suspension |
| saddle: | Selle Royal Essenza Plus Stracciatella |
| handle bar: | Comfort Riser |
| stem: | Aluminium, adjustable |
| fork: | SR Suntour XCM32 Coil QR |
| frame: | Aluminium |
| Shifting System (Manufacturer): | Enviolo |
| gear ratio: | 22 |
| Battery capacity: | 600Wh |
| Shifting Type: | Hub - Automatic / Stepless |
| E-Bike battery: | Bosch PowerTube Li-Ion (600 Wh) |
| Drive Unit Manufacturer: | Bosch |
| Motor : | Mid-Mounted Motor, Full Assist |
| bike extras: | with Lighting System, with Fender, with Carrier |
| brake type: | Disc Brake |
| wheel size: | 27,5" / 650B (584mm) |
| bike special accessories: | Bosch Charger | MIK HD Rack | Rear stand, adjustable |
| bike lights: | Herrmans MR5, LED | Herrmans H-Trace, LED |
| grips: | Ergon GC10 |
| seatpost: | Suspension seatpost |
| Rear Triangle: | Unsuspended |
| travel fork: | 80mm |
| pedals: | Comfort |
| tires: | Schwalbe Green Marathon | 55-584 |
| max. system weight: | 150kg |
| brake actuation: | Hydraulic |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Silver |
| fork construction: | Classic Suspension Fork |
| weight: | 30000g |
| manufacturer item code: | D6905211 |
| cable routing: | internal |
| Weight Source: | Manufacturer |
| Weighed Version: | incl. battery |
| Display / Control Unit: | Bosch Kiox 300 |
| Drive Unit Model: | Bosch Performance Line PX Smart System |
| Torque: | 85Nm |
| Product Series: | Kalkhoff Bikes - Image |
| Number of Gears: | Automatic / Stepless |
| Frame Shape: | Step-through / Wave |
| GTINs: | 4000990484190 |
| Manufacturer page: | https://www.kalkhoff-bikes.com/de_de/ |