The Magistrale UAE Short-Sleeve Road Cycling Suit combines the features of the Magistrale UAEM01 jersey with those of the Magistrale UAEM09 bib shorts—a garment designed for those who love speed and performance. Crafted from a strategic combination of aerodynamic and ultra-lightweight materials, the suit offers the perfect fit of a road jersey and the ergonomics of high-end bib shorts. The torso is made of micro-perforated fabric that reduces airflow and ensures continuous ventilation. The laser-cut sleeves with heat-sealed seams hug the arm perfectly and improve aerodynamics.
Tight-fitting design for an optimal fit and reduced drag.
The front is made of micro-perforated fabric that reduces airflow and ensures continuous ventilation, while the back is made of highly breathable mesh.
The lower section, featuring a Magistrale construction from the UAE and elastic leg cuffs, is made from a high-compression performance fabric with ergonomic seams for an optimal fit without restrictions.
Laser-cut, heat-sealed sleeves improve aerodynamics and keep the fabric in place while pedaling.
Developed in collaboration with WorldTour athletes, the TruFlo AirLight seat pad features our proven Floating technology and offers progressive, highly breathable support thanks to its open-cell construction and differentiated inserts. Designed for up to 8 hours of consistent comfort while delivering incredible lightness and breathability.
Material
71% polyamide, 29% elastane
| Product Name: | PISSEI Magistrale UAE Road Skin Suit Men - White |
| Manufacturer: | PISSEI |
| Item Code: | PSE769947 |
| Material: | 71% polyamide, 29% elastane |
| compression: | no |
| seatpad: | yes |
| activity: | Cycling |
| gender: | men |
| usage bikesport: | Road Bike |
| textile fabric: | Synthetics |
| washability: | 30°C, do not iron, no dryer, wash with similar colors, do not bleach |
| Season: | Summer |
| temperature range: | +31°C / +24°C |
| fit: | tight |
| Closure: | Front Zipper Full Length |
| back pockets: | 3 |
| seatpad name: | TruFlo AirLight |
| Suits & Onesies: | Racesuit / Skinsuit |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Spring/Summer |
| Color: | White |
| weight: | 270g |
| GTINs: | 8104300000622, 8104300000639, 8104300000646, 8104300000653 |
| Manufacturer page: | www.pissei.com |
SC_SIZECHARTS_INTRO_GENERAL
| International | XXS | XS | S | M | L | XL | XXL | 3XL |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| D. hips (cm) | 80 - 85 | 86 - 90 | 91 - 95 | 96 - 100 | 101 - 105 | 106 - 109 | 110 - 114 | 115 |
| B. chest (cm) | 86 | 88 | 92 | 96 | 100 | 106 | 112 | 118 |
| C. waist (cm) | 65 - 69 | 70 - 74 | 75 - 80 | 81 - 86 | 87 - 92 | 93 - 99 | 100 - 106 | 107 |
International XXS
International XS
International S
International M
International L
International XL
International XXL
International 3XL
| International | XXS | XS | S | M | L | XL | XXL | 3XL |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| D. hips (cm) | 80 - 85 | 86 - 90 | 91 - 95 | 96 - 100 | 101 - 105 | 106 - 109 | 110 - 114 | 115 |
| B. chest (cm) | 86 | 88 | 92 | 96 | 100 | 106 | 112 | 118 |
| C. waist (cm) | 65 - 69 | 70 - 74 | 75 - 80 | 81 - 86 | 87 - 92 | 93 - 99 | 100 - 106 | 107 |
International XXS
International XS
International S
International M
International L
International XL
International XXL
International 3XL