The Cima Versa 3 is a versatile tent that offers ultimate comfort. The tent offers ample space with headroom in the living area and an extended vestibule for storing gear, cooking and eating. The front and rear can be rolled up for optimal ventilation, while a mesh window with an external curtain provides a covered ventilation option. The side door offers flexible access and can be converted into a canopy with additional poles (sold separately). The inner tent features mesh panels and organizational pockets both inside and out. Color-coded poles and adjustable pegs with sturdy aluminum buckles ensure easy setup.
| Product Name: | Robens Cima Versa 3 Tent - Green |
| Manufacturer: | Robens |
| Item Code: | ROB721428 |
| activity: | Cycling |
| packing size (l/w/h): | 560/220/220mm |
| water column: | 6000mm |
| Tent / Tarp / Hammock purpose: | Camping |
| Tent construction: | Tunnel |
| Number of persons: | 3 |
| tent maximum weight: | 6500g |
| entrances: | 1 |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Green |
| weight: | 6500g |
| manufacturer item code: | 130415 |
| Weight Source: | Manufacturer |
| GTINs: | 5709388145017 |
| Manufacturer page: | http://www.robens.de/ |